Krämig Tortellini med soltorkade tomater

Idag slängde jag ihop något riktigt enkelt och gott. Trots att jag har en sambo som inte riktigt är helt förtjust i den vegetariska maten försöker jag laga det då och då. Jag tycker det är minst lika gott och behöver inte alltid ha något protein i eller till mat för att känna mig mätt. För det är det som är problemet med vegetarisk mat för Dino, ”Man blir ju inte mätt”.

Denna pasta är iallafall hur god och krämig som helst. Men framförallt mycket enkel en helt vanlig lite stressig vardag. Eller när man bara vill ha mer tid till annat.

Det här behöver du: 

  • 500g färsk tortellini (soltorkade tomater eller ricotta och spenat)
  • 2-3 st vitlöksklyftor
  • 100 g soltorkade tomater
  • 1 msk tomatpuré
  • 2 dl matlagningsgrädde
  • 1 dl mjölk
  • 1 tsk rödvinsvinäger
  • 1 tsk maizena
  • Salt och peppar

Såhär gör du: 

Koka tortellini enligt anvisningarna på förpackningen. Häll av när det är en minut kvar av koktiden. Finhacka vitlöken. Hetta upp smör eller olja i en kastull. Stek vitlöken utan att den blir brun utan bara lite glansig. Klicka i tomatpuré och stek ytterligare 1 minut. Tillsätt grovt hackade soltorkade tomater och rör om. Häll i mjölk, grädde, vinäger och maizena i kastrullen och låt koka upp. Koka i ca 5 minuter tills såsen tjocknat. Smaka av med salt och peppar, snåla inte med saltet!

Servera med avokado. Smaklig måltid!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s